ERASMUS+
Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období 2021–2027. Erasmus+ není omezený věkem. Vyjet tedy může každý, kdo je aktuálně zapsaný ke studiu na vysokoškolské instituci, a to v kterémkoliv studijním oboru a cyklu.
V rámci projektu Erasmus+ mohou studenti všech stupňů studia vyjíždět na
Mobility studentů na studijní pobyt se realizují na základě trojstranné dohody mezi studentem, přijímající a vysílající institucí na základě předem podepsané meziinstitucionální dohody o výměně studentů (Inter-Institutional Agreement neboli IIA). Smlouva musí odpovídat vašemu oboru a jazykovým dovednostem. Informujte se u koordinátora mobilit na vaší katedře, zda je s vybranou zahraniční univerzitou takováto smlouva již podepsána a je aktuálně platná. Pokud máte zájem o studijní pobyt na zahraniční univerzitě, se kterou smlouva podepsána není, je možné se zahraniční stranou započít jednání s žádostí o uzavření meziinstitucionální dohody. Nutno řešit několik měsíců před zamýšleným studijním pobytem!
Podmínky vstupu do programu ERASMUS+:
Musíte mít řádně ukončen minimálně první ročník bakalářského studia. Délka dlouhodobého studijního pobytu musí být minimálně 2 měsíce, maximálně 12 měsíců – studijní pobyt může být realizován vždy pouze v rámci jednoho akademického roku. Studijní pobyty kratší než 60 dnů nesplňují minimální požadavky tohoto typu mobility, a proto nejsou způsobilé pro získání finančního příspěvku Erasmus+. Po celou dobu plánovaného pobytu v zahraničí musíte být studentem*kou na UP (před výjezdem do zahraničí nebo během studijního pobytu není možné studium na UP ukončit nebo přerušit). Pokud plánujete přihlásit se do programu ERASMUS+, zjistěte si nejprve důsledky studia v zahraničí pro vaše studium na UP (uznání kurzů absolvovaných v zahraničí, potřeba rozložení studia, individuální studijní plán).
Studenti jsou do programu ERASMUS+ vybírání na základě přihlášení se do výběrového řízení na katedře. Na obsazení míst studentských mobilit je každoročně vypisováno výběrové řízení na následující akademický rok (tj. pokud chcete vyjet v letním semestru, je nutné se přihlásit do výběrového řízení o rok dříve). Výběrové řízení na studentské mobility je oznámeno na webových stránkách PřF UP (www.prf.upol.cz/studenti/studium-v-zahranici/) a obvykle se koná v průběhu ledna a února. O podmínkách a termínu konkrétního výběrového řízení budete informování při vypsání výběrového řízení. Kritéria a termín si stanoví katedra. Výběrová řízení na studijní výměnné pobyty v rámci programu Erasmus+ se vypisují a administrují v aplikaci Mobility, do které se lze přihlásit pomocí login a hesla pro Portál UP.
Během studijního pobytu Erasmus+ je nutné získat nejméně 20 ECTS kreditů za každý semestr studia (doporučuje se 20–30 kreditů). PřF má platnou směrnici děkana pro uznání studia ze zahraničí.
Dlouhodobé studijní mobility mohu studenti absolvovat také jako kombinovanou mobilitu, tedy kombinací fyzického výjezdu s virtuální složkou (pokud je takto zaneseno v meziinstitucionální smlouvě).
Kromě výjezdu v rámci Dlouhodobé studijní mobility lze vyjíždět v rámci programového období Erasmus+ 2021-2027 také na Krátkodobé studentské mobility (Doktorandská mobilita, Kombinované intenzivní programy (Blended Intensive Programmes – BIP), Krátkodobá kombinovaná mobilita). Krátkodobou mobilitou se rozumí mobility od 5 do 30 dnů fyzického pobytu v zahraničí. O této možnosti se informujte u koordinátora na katedře LRR.
Tato mobilitní aktivita programu Erasmus+ stimuluje a intenzivně podporuje vzdělávání a odbornou přípravu vysokoškolských studentů a čerstvých absolventů formou zahraničních praktických stáží. Nabízí jim příležitost aplikovat jejich stávající teoretické znalosti a praktické dovednosti vztažené k danému studijnímu oboru v konkrétním pracovním prostředí, rozšířit je o nové odborné poznatky a schopnosti či posílit takové klíčové kompetence. Praktická stáž nevyžaduje bilaterální smlouvu, ale musí být předem vyjednána, resp. dohodnuta a potvrzena formou dopisu o přijetí/Letter of Admission (LoA), potažmo pracovního plánu stáže/Learning Agreement for Traineeships (LA). Praktická stáž musí úzce souviset s vaším studiem a po jejím ukončení musí být plně uznána příslušnou katedrou jako součást studijního programu, do něhož jste na UP zapsán/a (přidělením dohodnutého počtu kreditů ECTS a/nebo zaznamenáním absolvované stáže v dodatku k diplomu). Délka praktické stáže je minimálně 2 měsíce a maximálně 12 měsíců.
Pro vyřízení praktické stáže se dokládá motivační dopis, pracovní plán stáže/Learning Agreement for Traineeships (podrobný a dobře strukturovaný pracovní program odpovídající studijnímu oboru a motivačním faktorům uchazeče; příslušná délka mobility atd., doporučení odborného garanta praktických stáží na příslušné katedře (u PhD. studentů doporučení vystavuje školitel) a potvrzení o jazykových schopnostech.
Nabídku hostitelských organizací a jimi nabízených stáží můžete nalézt ve webové aplikaci INTLAG, do které se opět přihlásíte pomocí login a hesla pro Portál UP. Nabídky vhodné pro studenty oborů EXBIO/EXBIRO jsou však omezené. Přihlášením se na mobilitu v rámci systému INTLAG podstupujete výběrové řízení s ostatními přihlášenými kandidáty, nejprve na úrovni UP (schválení koordinátorem stáží Erasmus za LRR) a pokud uspějete, potom i na úrovni hostitelské organizace (hostitelská organizace vybírá uchazeče ze studentů schválených koordinátory). Další cestou k nalezení vhodné stáže je kontaktovat koordinátora LRR pro studentské mobility a vašeho vedoucího bakalářské/diplomové/doktorské práce a s jejich pomocí vyjednat stáž na spolupracujícím pracovišti. Praktická stáž musí úzce souviset se studiem. Délka praktické stáže je minimálně 2 měsíce a maximálně 12 měsíců. Po ukončení stáže je tato uznána (po schválení výsledků stáže koordinátorem) jako součást studijního programu přidělením dohodnutého počtu kreditů ECTS (doktorandi) nebo zaznamenáním absolvované stáže v dodatku k diplomu (bakaláři a magistři).
Součet všech studijních pobytů Erasmus+ a praktických stáží Erasmus+ v dané úrovni studia nesmí přesáhnout 12 měsíců (u pětiletých nebo šestiletých magisterských studijních programech se tato časová dotace pro studující navyšuje na 24 měsíců).
Obě aktivity, tedy studijní pobyt i praktickou stáž, je možné realizovat v členských státech EU, Norsku, Islandu, Lichtenštejnsku, Turecku a Makedonii. Dále lze vyjíždět v rámci programu Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita (ve zkratce E+ ICM). Jde o program, který podporuje výměnu studentů a zaměstnanců vysokých škol se zeměmi mimo Evropu. Jde o partnerské země, které neparticipující na standardním programu Erasmus. Informace ZDE.
Financování ERASMUS+:
Výše finanční podpory závisí na délce studijního pobytu v zahraničí (počtu měsíců/dnů). Podpora není určena k pokrytí všech nákladů spojených se studiem v zahraničí, ale pouze k úhradě části zvýšených nákladů souvisejících s mobilitou. Je proto nutné počítat s vlastní finanční spoluúčastí.
Kromě zapojení se do programu ERASMUS+ lze zahraniční mobilitu uskutečnit i v rámci jiných programů (Aurora, CEEPUS, Fulbright, Stipendijní program UP aj.) Informace ZDE a ZDE.
Všechny dokumenty k mobilitám ke stažení ZDE.
DŮLEŽITÉ: Každá mobilita musí být předem nahlášena koordinátorovi zahraničních mobilit z katedry a dále paní Mgr. Rakové (Studijní oddělení PřF UPOL).
Tajemník (koordinátor) katedry pro zahraniční mobility:
Mgr. Eva Hényková, Ph.D., eva.henykova@upol.cz , 585634629
- asistence s přípravou dokumentů k mobilitám, konzultace k finanční podpoře pro mobility, vedení a vyhodnocování výběrových řízení v programu Erasmus+, konzultace a schvalování studijních smluv (Learning Agreements) včetně změn, uznávání předmětů absolvovaných v zahraničí