Naše výzkumné zaměření se zakládá na průniku biologických, chemických a fyzikálních věd.  Zaměřujeme se na nové biologicky aktivní sloučeniny v rostlinách a živočiších. Činnost jednotlivých výzkumných skupin je shrnuta na příslušných stránkách s odkazy níže.

Na počátku jsme byli jen malá skupina biologů a fytochemiků, která studovala přirozené regulátory růstu a dělení rostlin – cytokininy na bázi purinů. Dnes jsme rozsáhlé pracoviště, které se zabývá identifikací nových metabolitů cytokininů v rostlinách, cestami jejich biosyntézy a degradace, interakcí s dalšími signálními molekulami a také návrhem jejich účinnějších syntetických analogů s uplatněním v rostlinné výzkumu. Kromě cytokininů zkoumáme celou řada dalších regulátorů růstu rostlin, včetně auxinů, derivátů kyseliny abscisové, jasmonátů, giberelinů a brassinosteroidů.

V rámci bioanalytické chemie používáme moderní separační systémy spojené s hmotnostními spektrometry, které jsou schopny kvantifikovat a identifikovat nejen malé organické molekuly (např. cytokininy nebo jiné rostlinné hormony), ale také analyzovat proteiny. Naše výzkumné týmy také připravují nové fytohormony a biostimulanty, včetně isotopicky a fluorescenčně značených analogů, studují vztahy mezi jejich strukturou a biologickou aktivitou. V rámci rostlinné fyziologie rostlin se snažíme dosáhnout integrovaného porozumění na molekulární úrovni, na úrovni mechanismů hormonálních účinků při regulaci růstu rostlin, vývoje a reakcí na životní prostředí.

Antisenescenční sloučeniny

Auxiny

Biologie giberelinů

(Brassino)Steroidy