Skip to main content

Okruhy otázek ke státním zkouškám

Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Experimentální biologie

navazující studium

LRR/SZZ2Z – Farmakologie

Obecná farmakologie

  1. Vývoj nových léčiv, zavádění léčiv do klinické praxe, lékopis
  2. Farmakokinetika I: Absorpce a distribuce léčiv
  3. Farmakokinetika II: Eliminace léčiv (metabolismus, exkrece)
  4. Farmakodynamika – Mechanismy účinku léčiv (specifický/nespecifický), receptorová teorie
  5. Lékové interakce – farmakodynamické a farmakokinetické, nežádoucí účinky léčiv
  6. Základy terapeutického monitorování léčiv, terapeutický index
  7. Léková a drogová závislost – alkohol, tabák, psychostimulancia, solvencia, benzodiazepiny, opiáty

Speciální farmakologie

  1. Vegetativní nervový systém I – sympatomimetika a sympatolytika
  2. Vegetativní nervový systém II – parasympatomimetika, parasympatolytika
  3. Léčiva ovlivňující CNS I – hypnotika, sedativa, anxiolytika
  4. Léčiva ovlivňující CNS II – antidepresiva, neuroleptika
  5. Léčiva ovlivňující CNS III – antiepileptika, antiparkinsonika
  6. Farmakologie bolesti I – analgetika (opioidní, neopioidní)
  7. Farmakologie bolesti II – lokální, celková anestetika, myorelaxancia
  8. Léčiva KVS I – Antihypertenziva
  9. Léčiva KVS II – Antikoagulancia, antiagregancia
  10. Léčiva GIT – IPP, laxativa, antidiaroika
  11. Léčiva respiračního traktu – antihistaminika, antiastmatika a léčba kašle
  12. Glukokortikoidy a jiná imunosupresivně působící léčiva
  13. Léčiva ovlivňující hladiny lipidů – hypolipidemika
  14. Antidiabetika – inzulín, perorální antidiabetika
  15. Chemoterapie mikrobiálních onemocnění – antibiotika (β-laktamy, aminoglykosidy, glykopeptidy, makrolidy, atd.)
  16. Základy chemoterapie nádorových onemocnění

LRR/SZZ1Z – Patofyziologie

  1. Základní patofyziologické pojmy (Zdraví a nemoc, symptom, syndrom, nozologická jednotka, průběh a důsledky nemocí.)
  2. Genetická podmíněnost nemocí (Nemoci podmíněné mutacemi genů, chromozomů (autozomní, heterozomní))
  3. Zánět (Charakteristika zánětu, druhy zánětů, zánětové mediátory; Horečka, mechanismus vzniku, typy horečky)
  4. Onkogeneza (Faktory vyvolávající nádorové onemocnění, průběh, interakce nádoru s organismem)
  5. Fyziologie a patofyziologie metabolismu I (Fyziologie a patofyziologie výživy, metabolismu cukrů, tuků, bílkovin)
  6. Fyziologie a patofyziologie metabolismu II (Fyziologie a patofyziologie vitamínů a jejich souvislosti. Poruchy metabolismu stopových prvků, patofyziologie volných kyslíkových radikálů)
  7. Fyziologie a patofyziologie imunity  (Fyziologie a patofyziologie imunity a jejích složek, imunodeficience, imunopatologické reakce, alergie, anafylaxe, šok)
  8. Fyziologie a patofyziologie stressu (Regulace stressogenních reakcí, průběh a účast jednotlivých složek stressu, důsledky stressogenních reakcí na organismus)
  9. Fyziologie a patofyziologie vnitřního prostředí I (Fyziologie a patofyziologie objemové a osmotické rovnováhy a iontové rovnováhy)
  10. Fyziologie a patofyziologie vnitřního prostředí II (Fyziologie a patofyziologie acidobazické rovnováhy – metabolická/respirační – acidóza/alkalóza)
  11. Fyziologie a patofyziologie krve I (Fyziologie a patofyziologie leukocytů a erytrocytů)
  12. Fyziologie a patofyziologie krve II (Fyziologie a patofyziologie hemostázy)
  13. Fyziologie a patofyziologie kardiovaskulárního systému I (Fyziologie a patofyziologie srdce)
  14. Fyziologie a patofyziologie kardiovaskulárního systému II (Fyziologie a patofyziologie cévního systému, EKG)
  15. Fyziologie a patofyziologie respirace (Fyziologie a patofyziologie ventilace, difuse, perfuse, hypoxie, patofyziologie pleurální dutiny)
  16. Fyziologie a patofyziologie ledvin (Nefrotický sy, akutní renální insuficience, chronické renální selhání uremický sy a jejich orgánové souvislosti)
  17. Fyziologie a patofyziologie GIT I (Fyziologie a patofyziologie dutiny ústní, jícnu, žaludku a střeva)
  18. Fyziologie a patofyziologie GIT II (Fyziologie a patofyziologie jater a žlučových cest a pankreatu)
  19. Fyziologie a patofyziologie NS I (Fyziologie a patofyziologie periferních nervů a nervosvalové ploténky, spinální míchy. Bolest)
  20. Fyziologie a patofyziologie NS II (Fyziologie a patofyziologie extrapyramidového systému)
  21. Fyziologie a patofyziologie NS III (Fyziologie a patofyziologie vědomí a kognitivních funkcí, demyelinizační onemocnění. Fyziologie a patofyziologie krevního zásobení NS)
  22. Fyziologie a patofyziologie endokrinního systému I (Fyziologie a patofyziologie vtahů a regulace ES. Funkce a poruchy hypofýzy)
  23. Fyziologie a patofyziologie endokrinního systému II (Fyziologie a patofyziologie štítné žlázy a příštítných tělísek, kůry nadledvin)
  24. Fyziologie a patofyziologie endokrinního systému III (Fyziologie a patofyziologie metabolismu cukrů (DM), Fyziologie a patofyziologie pohlavních žláz)
  25. Fyziologie a patofyziologie lokomočního aparátu (Fyziologie a patofyziologie kostí a pojivové tkáně)

LRR/SZZ3Z – Klinická biochemie a toxikologie

  1. Výkonnostní parametry laboratorních metod v klinické biochemii: preciznost, pravdivost, meze detekce a stanovitelnosti, linearita, nejistota měření, interference, analytická citlivost a specifita, sérové indexy
  2. Základy kontroly kvality v klinické biochemii: interní kontrola kvality, metody provádění, Levey Jenningsův graf, Westgardova pravidla, principy externí kontroly kvality, P skóre, Z-skóre, způsoby porovnání analytických metod (standardizovaná metoda hlavních komponent, Bland-Altmann, Pasing-Bablok a Deming)
  3. Nároky na kvalitu biochemického vyšetření z klinického hlediska: nejmenší klinicky významná změna výsledku, diagnostická senzitivita a specificita, jejich vztah, ROC křivka a její konstrukce, volba cut-off, pozitivní a negativní prediktivní hodnota.
  4. Proces klinicko-biochemického vyšetření a jeho fáze: preanalytická fáze mimolaboratorní a laboratorní, sérové indexy, druhy biologického materiálu, zásady odběru biologického materiálu, vliv diety, věku, rasy a pohlaví na vybrané biochemické markery.
  5. Základy standardizace a harmonizace v klinické biochemii, certifikace a akreditace klinických laboratoří, referenční meze v klinické biochemii a způsoby jejich stanovení.
  6. Základy klinické enzymologie: třídění enzymů, koenzymy, jednotky, enzymy indikační a sekreční, izoenzymy, makroenzymy. Trinderova reakce a její aplikace. Klinicky významné enzymy (transferasy, fosfatasy a jiné)
  7. Elektroforetické metody v klinické biochemii. Metody stanovení proteinů séru/plasmě, moči a mozkomíšním moku. Metody stanovení albuminu. Proteinový profil v séru a odchylky proteinového profilu při různých onemocněních. Proteiny alfa a beta frakce a jejich funkce.
  8. Proteiny krevního séra – gamma globuliny. Klasifikace, hypo-γ-globulinémie, monoklonální a polyklonální gamapatie, kryoglobulinémie. Reaktanty akutní fáze (APRs), CRP, prokalcitonin, SAA.
  9. Imunochemické metody v klinické biochemii. Pojmy antigen, hapten, příprava konjugovaných protilátek, Heidelberger-Kendallova křivka, použití enzymů HRP a AP, substráty. Heterogenní imunoeseje, problémy stanovení, homogenní enzymová imunoanalýza a nejčastěji používané enzymy. Popis metod EMIT, CEDIA, FPIA, KIMS, LOCI, CLIA. Rozdíly v principu detekce.
  10. Metabolismus vody a jeho poruchy, osmolalita, metabolismus sodného kationtu a jeho poruchy. hyponatremie, hypernatremie, Renin-angiotenzin-aldosteronový systém (RAAS), antidiuretický hormon, natriuretické peptidy. Hlavní příčiny poruch osmolality, metabolismu vody, hypo- a hyper- natremie a jejich diagnostika.
  11. Laboratorní vyšetření acidobazické rovnováhy a jejích poruch: základní pojmy, teorie ABR Astrup, Fencl, vyšetřované parametry měřené a dopočítané, klasifikace poruch ABR – základní, smíšené, regulační diagram ABR.
  12. Metabolické poruchy ABR: metabolická acidóza diluční, hyperchloridemická, z nadbytku reziduálních aninontů (endogenních a exogenních), metabolická alkalóza koncentrační, hypochloridemická, z hypoproteinémie, jiné. Popište příčiny, diagnostický obraz a možné zásady terapie.
  13. Respirační poruchy ABR: respirační acidóza, respirační alkalóza, popište možné příčiny, diagnostický obraz a vztah k dalším poruchám vnitřního prostředí.
  14. Kalciumfosfátový metabolismus a jeho poruchy. Úloha parathormonu, kalcitoninu, vitaminu D3 a fibroblastového růstového faktoru 23 (FGF-23) v homeostáze vápníku a fosfátu. Hyperparathyreóza (primární, sekundární a teriární) a hypoparathyreóza. Stavba kosti, markery kostní novotvorby, markery kostní resorpce, osteomalacie.
  15. Poruchy metabolismu sacharidů. Hypoglykemie při lačnění vs postprandiální, hypoglykemie u novorozenců a kojenců, hyperglykemie: Diabetes mellitus typu 1, typu 2 a těhotenský. Diagnostický algoritmus DM, nároky na preanalytickou fázi. Glykovaný hemoglobin. Komplikace diabetu, diabetická ketoacidóza, hyperosmolární kóma, diabetická nefropatie, neuropatie a retinopatie.
  16. Poruchy metabolismu lipidů. Lipidy a lipoproteiny krevní plasmy a jejich třídění, přehled apoliporoteinů, enzymatické stanovení cholesterolu, volných mastných kyselin, aterogeneze a aterogenní index plasmy (AIP), aterogenní lipoprotein Lp(a). Patologie metabolismu lipidů, primární a sekundární poruchy, klasifikace dle Fredricksona, sfingolipidózy
  17. Endokrinní systém, klasifikace hormonů a mechanismus účinku. Hormony vázající se na membránové receptory vs intracelulární receptory. Tkáňové hormony. 5 endokrinních os hypothalamo-hypofyzárního systému a mechanismy regulace. Hormony hypotalamu a hypofýzy. Liberiny, statiny a tropiny. TSH, FSH a LH, růstový hormon, ACTH a spojená onemocnění
  18. Hormony štítné žlázy – tyroxin a kalcitonin. Syntéza a mechanismus účinku tyroxinu. Primární, sekundární a terciární hypotyreóza; hyperthyreóza – Gravesova-Basedowova nemoc a hyperfunkční struma
  19. Hormony nadledvin – katecholaminy, glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Metabolismus katecholaminů, degradace, percepce a účinek. Glukokortikoidy, hypofunkce kůry nadledvin, kongenitální hyperplazie nadledvin, Cushingova choroba a funkční testy kůry nadledvin
  20. Pohlavní hormony – testosteron, progesteron a estrogeny. Transport a mechanismy regulace, anti-Mülleriánský hormon. Těhotenství a screening, placentární choriogonadotropin a laktogen, hemolytická nemoc plodu, specifický těhotenský protein A a alfa-fetoprotein
  21. Laboratorní diagnostika jaterních chorob – jaterní enzymy ALT, AST, GGT a ALP, cholestáza, proteiny, diagnostika virových hepatitid A, B a C, karbohydrát deficientní transferin.
  22. Bilirubin a jeho metabolismus. Konjugace, hyperbilirubinémie – příčiny, klasifikace a diagnostika. Hyperbilirubinemie novorozenců a kojenců, juvenilní hyperbilirubinémie
  23. Laboratorní diagnostika chorob ledvin – metody vyšetření glomerulární filtrace, frakční exkrece, clearance bezelektrolytové vody, proteinurie, vyšetření močového sedimentu
  24. Kardiální markery – enzymy, myoglobin, CK-MB mass, troponiny, natriuretické peptidy. Popište význam jednotlivých markerů vzhledem k akutnímu infarktu myokardu a chronickému srdečnímu selhávání.
  25. Tumorové markery – klasifikace, klinický význam, screeningové markery FOB a PSA, ideální tumorový marker.
  26. Biochemická vyšetření chorob GIT – žaludeční sekrece, Helicobacter pylori, nespecifické střevní záněty, pankreatické enzymy, FOB
  27. Toxikologie těkavých látek – metanol, ethanol, ethylenglykol, toluen, vyšetřovací metody akutní intoxikace a chronického ethylismu. Popište také základní toxikokinetické a toxikodynamické vlastnosti ethanolu, rizika akutní intoxikace, chronického zneužívání a charakter závislosti.
  28. Hlavní skupiny OPL I – kanabinoidy, budivé aminy. Popište základní vlastnosti skupiny OPL, rámcové toxikokinetické a toxikodynamické vlastnosti, rizika akutní intoxikace a chronického zneužívání, charakter závislosti.
  29. Hlavní skupiny OPL II – opioidy, hypnotika. Popište základní vlastnosti skupin OPL, rámcové toxikokinetické a toxikodynamické vlastnosti, rizika akutní intoxikace a chronického zneužívání, charakter závislosti.
  30. Vyšetřovací postupy v toxikologii – orientační a systematický průkaz návykových látek. Imunochemické metody v orientačním průkazu OPL, metody vyšetření těkavých látek, metody systematického průkazu – GC-MS, GC-MS/MS a LC-MS/MS.

LRR/SZZ4Z – Bioanalytické metody

  1. Optické metody I – povaha elektromagnetického záření, vlastnosti elektromagnetické vlny, veličiny, které ji charakterizují. Interakce mezi zářením a hmotou – polarimetrie (chiralita, optická otáčivost, využití v analýze biomolekul), nefelometrie a turbidimetrie (rozptyl světla, využití v klinické praxi – stanovení celkových bílkovin, albuminu v moči a dalších proteinů).
  2. Optické metody II – povaha elektromagnetického záření, vlastnosti elektromagnetické vlny, veličiny, které ji charakterizují. Princip absorpční spektrometrie v UV VIS oblasti a aplikace spektrálních metod pro stanovení biomolekul v klinické praxi, kvantitativní analýza bílkovin, semikvantitativní vyšetřování bílkovin (diagnostické proužky), luminiscence – vznik a využití v bioanalytice.
  3. Enzymové analytické metody – nomenklatura a klasifikace enzymů, jednotky enzymů, základy enzymové kinetiky, stabilizace enzymů. Enzymy jako analytická činidla – Warburgův optický test, enzymy jako diagnostické markery v klin. biochemii, fyzikálně-chemické metody v enzymové analýze.
  4. Biosensory – definice, základní pojmy, převodníky pro biokatalytické a bioafinitní biosensory, enzymové biosensory, imunosensory, tkáňové elektrody, aplikace biosensorů pro detekci DNA. Elektrochemické analytické metody – rozdělení, principy, aplikace v detekci a stanovení biomolekul.
  5. Protilátky a imunochemické metody – principy analytických aplikací využívajících protilátky, kvantitativní imunoanalýza se značkou (fluorescenční, bioluminiscenční, radioaktivní, enzymová), homogenní a heterogenní imunoanalýza.
  6. Chromatografické techniky – principy a teorie chromatografického dělení molekul, gelová permeační chromatografie, afinitní chromatografie, ionexová chromatografie a jejich využití v analýze biomolekul. Instrumentální chromatografické techniky – princip plynové (GC), kapalinová chromatografie (HPLC, UHPLC) a superkritické fluidní chromatografie (SFC) a jejich využití v analýzy biomolekul.
  7. Bioafinitní chromatografie – princip, nosič, ligandy, spacer, sorpce a desorpce, molekulárně vtištěné polymery.
  8. Analytika lipidů – charakteristika základní lipoproteinových tříd, metabolická přeměna a poruchy metabolismu lipoproteinů. Analytické přístupy stanovení mastných kyselin, lipidů a lipoproteinů.
  9. Elektroforetické analytické metody – elektroforéza s pohyblivým rozhraním (volná), elektroforéza na nosičích (zónová) a elektroforéza rovnovážná (isoelektrická fokusace, izotachoforéza). Elektroforéza afinitní, dvojrozměrná, kapilární. Vizualizace separovaných látek.
  10. Metabolomika – definice omických metod, základních pojmy a význam pro biologický výzkum, přehled základních principů a používaných analytických nástrojů, dílčí kroky (prekoncentrace, analytické metody a zpracování dat).