Laboratoř růstových regulátorů (LRR) byla založena v roce 1996 jako společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Účelem pracoviště je provádět výzkum v oblasti molekulárních a fyziologických mechanismů působení regulátorů růstu v živých organismech a vyvíjet potřebné technologie. LRR se zabývá vědecko-výzkumnou a pedagogickou činností v oboru experimentální biologie, zejména pak přípravou nových, vysoce biologicky účinných růstových regulátorů, vývojem metod jejich analýzy, studiem jejich funkcí a účinků v růstových a vývojových procesech normální a nádorové buňky, včetně vývoje léčiv odvozených od rostlinných hormonů.

Pracovníci Laboratoře růstových regulátorů nezaměřují svůj výzkum pouze na cytokininy, ale v poslední době i další skupiny rostlinných růstových regulátorů. Co to vlastně rostlinné hormony jsou? Jde o látky, které podobně jako hormony u zvířat a lidí, řídí vývojové i fyziologické pochody u rostlin. Například cytokininy podporují dělení buněk, ovlivňují růst kořenů nebo zpomalují stárnutí listů. V rostlinných buňkách, podobně jako v těch živočišných, se však hormony vyskytují jen ve velmi nízkých koncentracích. Jedním ze světově uznávaných přínosů LRR v této oblasti je rozšíření řady cytokininů zejména o tzv. aromatické cytokininy topoliny a z nich odvozené deriváty s protinádorovým účinkem na bázi olomoucinu. Jedním z nejúčinnější z řady protinádorových látek odvozených z cytokininů byl roskovitin, inhibitor cyklin-dependentních kinas, klíčových enzymů buněčného cyklu, který je členem vývojové řady bohemin, roskovitin, olomoucin II, atd. Roskovitin byl licencován firmě Cyclacel Pharmaceuticals Ltd. (www.cyclacel.com) a pod komerčním názvem Seliciclib® prochází fází II klinických zkoušek pro léčbu Cushingovy choroby v USA.

Vývoj látek proti rakovině však není jediným polem, na němž se v LRR pracuje. Podařilo se také vyvinout látku, která omlazuje pleť a pomáhá při léčbě kožních chorob. I v tomto případě při vývoji pomohly cytokininy, které oddalují stárnutí také u živočišných buněk. Produkt pod obchodním názvem Pyratine® (www.pyratine.com) byl na trh v USA uveden v roce 2010. Nejde však pouze o dermatologický přípravek, který působí proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace, ale i o prostředek účinný při léčbě růže a akné.

Úspěchy má LRR i v oblasti zemědělského výzkumu. Podařilo se například přijít na to, jak v rostlinách zvýšit množství cytokininů pomocí regulátoru jejich degradace zvaného INCYDE. Aplikací této sloučeniny se dají zvýšit výnosy řady zemědělských plodin a zlepšit odolnost rostlin vůči stresu. Další biostimulant MTU primárně zabraňuje rozpadu chlorofylu a zvyšuje jeho obsah v listech. Pozitivně tak ovlivňuje průběh fotosyntézy a vitalitu rostlin. Díky těmto vlastnostem kombinuje britská společnost IntraCrop (www.intracrop.co.uk) látku MTU s přírodním biostimulantem kyselinou pidolovou v přípravku Status®. Tento přístup pozitivně ovlivňuje ošetřené rostlin, a to kombinací účinků MTU na fotosyntézu a kyseliny pidolové na asimilaci dusíku. V normálních podmínkách Status pozitivně ovlivňuje vitalitu rostlin a zlepšuje efektivitu využití živin, což má za následek vyšší výnos a kvalitu. Ve stresových podmínkách Status chrání fotosyntetický aparát a zlepšuje odolnost rostlin, což zmírňuje dopady sucha, horka i dalších nepříznivých podmínek a vede k ochraně výnosů.

Během posledních pár let se Laboratoř růstových regulátorů stala jedním z publikačně nejaktivnějších pracovišť jak ÚEB AVČR, tak i UP. Vědecké týmy publikují zejména v prestižních zahraničních časopisech a ročně podávají i řadu přihlášek národních a mezinárodních patentů. Náš multidisciplinární výzkumný tým se skládá z rostlinných fyziologů a biochemiků, jakož i organických a analytických chemiků, kteří spolupracují na výše uvedené problematice s desítkami pracovišť u nás i v zahraničí. Do výzkumu je také zapojena řada studentů během pregraduálního a postgraduálního studia v oborech experimentální biologie, experimentální biologie rostlin, molekulární a buněčná biologie, botanika, analytická a organická chemie nebo biochemie. Členové laboratoře jsou v rámci UP zapojeni do výuky a přednášejí např. obecnou botaniku, fyziologii rostlin, mikrobiologii, experimentální chemii, molekulární biologii atd.

Na PřF UP garantuje LRR výuku biologických studijních programů „Experimentální biologie“ a „Experimentální biologie rostlin“ v rámci bakalářských, navazujících magisterských a doktorských oborů. Tyto studijní programy pokrývají rychle se rozvíjející biologické a medicínské obory se silnou orientací na praktické aplikace. Vybavují studenty širokými biologickými znalostmi spojenými s jasným zaměřením na moderní experimentální metody a přístupy v biologii a biomedicíně. Absolventi získávají odbornost, technickou způsobilost a experimentální dovednosti potřebné pro následnou práci v oblastech základního a aplikovaného výzkumu, biologických a lékařských laboratoří, potravinářského a farmaceutického průmyslu, hygieny, zemědělství a biotechnologických společností. Do programu magisterského studia „Experimentální biologie“ jsou zařazeny předměty, které umožní absolventům získání odborné způsobilosti k výkonu povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách (dle Zákona č. 96/2004 Sb.), které dává možnost k práci ve zdravotnických zařízeních a následným atestacím.